השוואת מחירים - TheBid
פנאי
גיל הזהב
תינוקות
דיור
רכב
בעלי מקצוע
לימודים
תקשורת
ביטוח
פיננסים
אסתטיקה
בריאות
דף הבית
טקסט חופשי

השוואת מחירים
דיור


מאמרים נוספים בתחום

הכל על חוק הוודלים

חוק הוודלים עלה לאחרונה לדיון ציבורי מעמיק, אך רבים מהאזרחים אינם בקיאים במשמעות החוק ובהשלכותיו. רובנו שמענו על חוק הווד"לים בהקשר פוליטי, אך מבחינה כלכלית מדובר בצעד חיוני למערכת הישראלית. במילים פשוטות, מורה חוק הוודלים על הקמת שש ועדות תכנון בנייה ברחבי הארץ. המטרה של אותן ועדות היא לא להחליף את הוועדות המחוזיות, אשר פועלות בפורמט מוניציפאלי, אלא לפעול אך ורק למתן ועידוד אישור תכניות ציבוריות המיועדות למגורים. בשורה התחתונה המטרה המרכזית של חוק הודלים היא לקצר את הבירוקרטיה והתהליכים העומדים בפני קבלנים ויזמים אחרים בעת בניית תכניות מגורים המיועדות לציבור הרחב. עוד מציין החוק כי אותן ועדות מיוחדות יפעלו לאורך תקופה זמנית בלבד של 18 חודשים. הועדות צריכות לשחרר את העומס והלחץ על הוועדות המחוזיות הרגילות, ולהוות מסלול עוקף ליצירת תשתית בנייה מהירה יותר. החוק גם מגדיר בפירוש את מספר יחידות הדיור אשר אמורות להיבנות במסגרת התכניות הציבוריות המיועדות למגורים ופועל לאישור של 50 אלף יחידות בשנה. חוק הודלים הוא יוזמה ישירה של הממשלה ושל הראשונה, וההחלטה על הצעד הזה התקבלה עוד לפני תחילת "מחאת האוהלים".

המשמעות הכלכלית של חוק הווד"לים

החוק אמור להתמודד באופן ישיר וממוקד עם משבר הדיור, כאשר בין היתר הציפייה הכלכלית היא הורדת מחירי הדירות. על פי הגישה הכלכלית התומכת בחוק, זירוז הליכי התכנון והבנייה יעזרו להגדיל את מלאי הדירות. הגדלת היצע מן הסוג הזה תוריד את מחירי הדירות הקיימות, ובנוסף אמורה לגרום לשיווי משקל פיסקאלי מאוזן יותר. חשוב לזכור כי חוק הווד"לים מפנה אך ורק את הטיפול באישור תכניות למגורים. בניגוד לועדות המחוזיות הרגילות, אשר תפקידן לאשר תכניות ציבוריות מסוגים שונים כמו בניית מרכזי קניות, סגירת מרפסות וכדומה, הועדות המיוחדות יקצרו את זמני אישור התכניות וכך יאפשרו שיווק ותכנון של דירות רבות יותר המיועדות למגורים.

תוספות עבור חוק הווד"לים

סעיפי חוק הווד"לים אינם תקפים לגבי קבלנים פרטיים, אשר אמורים להמשיך ולפעול במסגרת ועדות התכנון הקונבנציונאליות. אישור התכניות הרלוונטיות מבחינת חוק הוודלים הוא רק לאלו אשר נבנות על אדמת המדינה. תכניות אלו צריכות להיות מאושרות גם על ידי משרדי הממשלה והרשויות המקומיות, והקצאתן שמורה לטובת יחידות דיור למגורים. על פי נתונים רשמיים, כיום אין מלאי קיים של קרקע בשליטת המדינה אותו ניתן לנצל לצורך בנייה למגורים. בסעיף אשר נוסף לחוק הוודלים המקורי מצוין כי יהיה ניתן לתכנן גם דיור בר השגה. מועצת מקרקעי ישראל תקבע מתכונת לדיור מן הסוג הזה, ותפעל להקמת דירות בשכר דירה מפוקח ובנייה מוגברת עבור מעונות לסטודנטים. החלטות מן הסוג הזה למעשה מכניסות גם נופך חברתי אל חוק הווד"לים, על מנת לתת מענה לצרכי הציבור בכל הקשור אל משבר הדיור במדינה.